Haber

Dev Panda Eimei, Çin-Japonya Dostluk Elçisi Olarak Atandı

Japonya, Shirahama’daki dev panda Eimei, Çin-Japonya dostluk elçisi olarak atandı, 17 Aralık 2022. (Fotoğraf: Jiang Qiaomei/Xinhua)

Japonya’da yaşayan en yaşlı panda olan 30 yaşındaki Eimei, dostluğun geliştirilmesinde ve Çin ile Japonya arasındaki ikili bağların geliştirilmesinde benzersiz bir rol oynadı.

SHIRAHAMA, 18 Aralık (Xinhua) — 28 yıldır Japonya’da yaşayan dev panda Eimei, Cumartesi günü Japonya’nın batısındaki Shirahama kasabasına Çin-Japon dostluğunun özel elçisi olarak atandı.

Çin’in Osaka Başkonsolosu Xue Jian, pandaların yaşadığı Japonya’nın Wakayama vilayetindeki Shirahama kasabasındaki bir eğlence parkı olan Adventural World’de düzenlenen törenle atandığını duyurdu.

Dev panda Eimei, 17 Aralık 2022’de Japonya’nın Shirahama kentinde Çin-Japonya dostluk elçisi olarak atandı. (Fotoğraf: Jiang Qiaomei/Xinhua)

Çince adı Yong Ming olan 30 yaşındaki erkek panda Eimei, Japonya’nın yaşayan en yaşlı pandası. 1994 yılında Çin’den Japonya’ya götürülen Adventure World’de doğan 16 dev panda yavrusunun babası Eimei, aynı zamanda esaret altında başarıyla yetiştirilen en yaşlı dev panda olma rekorunu da elinde tutuyor.

Bu yıl Çin-Japonya diplomatik ilişkilerinin normalleşmesinin ve dev bir pandanın Japonya’ya ilk ziyaretinin 50. yıl dönümü olduğunu kaydeden Xue, Çin ile Japonya arasındaki dostluğun simgesi olan dev pandanın Çin-Japonya diplomatik ilişkilerinde eşsiz bir rol oynadığını söyledi. iki halk arasındaki dostluğun ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi.

“Umarım daha fazla Japon panda sevgisini insanlık sevgisine çevirebilir” diyen Xue, pandaların iki ülke arasında kurduğu dostluk bağları sayesinde daha fazla Japon’un pandaların anavatanı Çin’e kendini daha yakın hissetmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Japonya, Shirahama’daki dev panda Eimei, Çin-Japonya dostluk elçisi olarak atandı, 17 Aralık 2022. (Fotoğraf: Jiang Qiaomei/Xinhua)

Japonya’nın Wakayama vilayetinin valisi Shuhei Kishimoto, tutanakta, Wakayama ve Sichuan’ın, Adventure World ile Çin’in Sichuan eyaletindeki dev panda yetiştirme araştırma üssü arasındaki dostane işbirliği sayesinde bu yılın Ocak ayında bir vilayet-devlet dostluğu kurduğunu kaydetti. .

Vali, gelecekte Wakayama vilayetinin Eimei’nin kurduğu dostluk bağlarını geliştirmek ve Japonya ile Çin arasındaki alışverişi geliştirmek için çaba göstermeye devam edeceğini belirtti.

Adventure World, Eimei’nin ikiz kızları Ouhin ve Touhin ile birlikte önümüzdeki yıl Şubat ayında Çin’in Chengdu kentindeki dev panda yetiştirme araştırma üssüne geri döneceğini duyurdu. Parkta sadece dört dev panda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu