Sağlık

Elektronik Sigaraların “Buhar Dili” Adlı Tadı Önleyen Yeni Bir Hastalığa Neden Olduğunu Açıkladı

Bir diş hekimi, elektronik sigara kullanıcılarını tat almayı engelleyen yeni bir hastalık olan ‘Buhar Dili Hastalığı’ konusunda uyardı. Detaylar içeriğimizde. ?

Kaynak:https://www.thesun.co.uk/health/23188…

Elektronik sigara kullanıcılarının her geçen gün artması, daha fazla insanın “buhar dili” adı verilen bir hastalığa yakalanmasına neden oluyor.

Buhar dili veya tat alma sağırlığı olarak adlandırılan bu hastalık, uzun süre elektronik sigara kullanan bireylerde meydana gelen bir çeşit tat alma kaybına neden olabiliyor.

Londra’daki Chelsea Dental Clinic’te kozmetik diş hekimi olarak görev yapan Dr. Stewart Beggs, TikTok üzerinden paylaştığı bir görselde “buhar diline” neden olan bu trendin tek kullanımlık elektronik sigaraların popülaritesinden kaynaklandığı konusunda uyarıda bulundu.

“İnsanlar bu e-sigaraları kullanıyor ve nikotin seviyesinde o kadar büyük bir artışa ve ağız kuruluğuna neden oluyor ki bazen tat alma duyunuzu tamamen kaybediyorsunuz.”

Action on Smoking and Health’e göre, geçen yıl Birleşik Krallık’ta yaklaşık 4,3 milyon kişi e-sigara kullandı.

Ulusal Sağlık Sistemine göre uzmanlar, özellikle çocuklarda kullanımdaki artıştan endişe duyuyor.

Beggs, e-sigaraların “sağlığınız için gerçekten ama gerçekten iyi olmadığını” ve bazı basit adımları izlerseniz tat alma duyunuzun geri gelebileceğini açıkladı.

“İlk olarak, genellikle yardımcı olacağından, e-sigarayı bırakın veya gerçekten azaltın.”

“İkincisi, daha fazla su içmeye başlayın. Bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için tamamen susuz kalmadığınızdan emin olun.”

“Son olarak dilinizi temizleyin, dişlerinizi fırçalayın, diş ipi ve dil kazıyıcı kullanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu